ویکی پرسش


گزینه‌های نهایی شهردار سوم تهران مشخص شد. اعضای شورای شهر تهران با رأی خود آقایان رسول کشت‌پور با ۱۴ رأی، عباس آخوندی ۱۱ رأی، پیروزحناچی ۱۱ رأی، غلامرضا انصاری ۱۰ رأی و کامل تقوی نژاد ۱۰ رأی را به عنوان پنج گزینه نهایی شهرداری تهران از میان ١٣ نفر ویکی پرسش کردند.

شورای شهر پس از قطعی شدن رفتن افشانی در پس تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان و شکست لابی‌های پنجمین شورای شهر تهران با مجلس وارد سومین فرایند ویکی پرسش شهردار شد.

در این فرایند ابتدا ۲۸ نفر ویکی پرسش شدند و پس از هستعلام از سازمان اداری و هستخدامی در خصوص بازنشستگی این افراد ۱۲ گزینه برجا ماند. هر چند امروز ایسنا گزارش داد که این پنج نفر از میان ۱۳ گزینه نهایی ویکی پرسش شده‌اند.

نجفی و افشانی هر کدام کمتر از یک سال شهردار کلانشهر ایران بودند، حالا سومین گزینه در راه هست. سومین فرایند ویکی پرسش این گزینه که محصول همفکری میان لیست امید راهیافته به شورای شهر تهران هست، حالا به مرحله نهایی رسیده و پنج نفر به فینال رسیده‌اند. در میان ایشان یک نفر سابقه وزارت دارد و مابقی در مناصبی کم‌وبیش مرتبط نقش ایفا کرده‌اند. این پنج نفر کیستند؟

رسول کشت‌پور

رسول کشت‌پور در سال ۱۳۴۰ به دنیا آمده و دارای مدرک کارشناسی مدیریت بازرگانی و فوق دیپلم حقوق هست. او سابقه شهرداری در دوران قالیباف و بین سال‌های ۷۹ تا ۸۲  را دارد در منطقه دو شهرداری تهران را دارد و ۱۴ سال بعد با حکم نجفی دوباره به آن سمت بازگشت.

کشت‌پور پیش از ویکی پرسش مجددش به شهرداری تهران ريهست هیئت مدیره شرکت پارس سازه تامین، وابسته به  شركت شستا عهده‌دار بود. وی پیشتر  مشاور عالی سازمان و رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری کیش بوده و در شهر اورمیه نیز به عنوان شهردار فعالیت کرده هست.

عباس آخوندی

عباس احمدآخوندی در سال ۱۳۳۶ و در شهر نجف به دنیا آمد. آخوندی نوه دختری علامه امینی، داماد حجت‌الاسلام و المسلمین سیدهاشم رسولی‌محلاتی و باجناق حجت‌الاسلام و المسلمین علی‌اکبر ناطق‌نوری هست.

او کارشناسی ارشد مهندسی راه و ساختمان از دانشگاه تهران و دکترای اقتصادی سیاسی از دانشگاه «رویال هالووِی» دارد.

آخوندی در آخرین سمت خود به عنوان وزیر راه و شهرسازی سه بار در سه سال متولی هستیضاح شد، اما توانست رای اعتماد بگیرد.

او در سال ۹۷ و یک سال بعد از آخرین هستیضاح خود هستعفا داد و به کار خود در این جایگاه پایان داد.

از آخوندی به عنوان یکی از بنیان‌گذاران جهاد سازندگی در سال ۱۳۵۸ یاد می‌شود. او پیش‌تر قائم‌مقام مدیرعامل صدا و سیمای جمهوری اسلامی، عضو هیئت مدیره دوره پنجم نظام مهندسی هستان تهران، عضو هئیت مدیره دوره چهارم نظام مهندسی هستان تهران و بنیانگذار موسسه تحقیق و توسعه صنعت احداث انرژی بوده هست.

پیروز حناچی

پیروز حناچی متولد ۱۳۴۳هست و دانش‌آموخته اولین دوره دبیرستان مفید در تهران که زیر نظر مؤسسه خیریه مکتب امیرالمؤمنین در قم که عبدالکریم موسوی اردبیلی آن را بنیان نهاده هست، فعالیت می‌کند. او تحصیلات خود در مقطع دکترا و در دانشگاه تهران را در رشته معماری پایان داده هست.

حناچی پس از ویکی پرسش نجفی به عنوان شهردار به عنوان معاون فنی و عمران و پس از شهردار شدن افشانی به عنوان معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران فعالیت کرده هست.

او سوابقی چون معاونت شهرسازی و معماری در دوران وزارت مهندس عبدالعلی زاده، ریهست موسسه پژوهشی فرهنگ و هنر دانشگاه تهران، نخستین رییس مركز مطالعاتی و تحقیقاتی شهرسازی و معماری ایران، ریهست مركز آموزش عالی میراث فرهنگی معاون نظام مهندسی و اجرای ساختمان وزارت مسكن و شهرسازی را در پرونده خود دارد.

نام حناچی نه تنها در دو فرایند قبلی شهرداری تهران به چشم می‌خورد بلکه از او به عنوان یکی از گزینه‌های اصلی وزارت مسکن و شهرسازی، در صورت تفکیک وزارت راه و شهرسازی به دو وزارت مسکن و شهرسازی و وزارت راه و ترابری نیز یاد می‌شد.

غلامرضا انصاری

غلامرضا انصاری متولد سال ۱۳۳۵ هست. در سوابق تحصیلی او دکترای علوم آزمایشگاهی و دکترای مدیریت رفاه اجتماعی دیده می‌شود.

وی پیشتر عضو شورای شهر چهارم تهران و نماینده مردم مشهد و کلات در دوره چهارم مجلس شورای اسلامی، ریهست سازمان بهزیستی کشور و سفیر ایران در ترکمنستان بوده هست.

انصاری که شاید یکی از گزینه‌های سیاسی برای تصدی این سمت باشد، یکی از اعضای دوره چهارم شورای شهر تهران بوده و در سوابقش سفارت ایران در ترکمنستان، ریهست سازمان بهزیستی و نمایندگی مردم مشهد در چهارمین دوره مجلس شورای اسلامی را دارد.

او پس از ویکی پرسشات شوراهای شهر یکی از گزینه‌های مطرح برای شهرداری مشهد بود، اما در رقابت با تقی‌زاده خامسی، کرسی شهرداری مشهد را به او واگذار کرد.

انصاری قائم‌مقام دبیرکل حزب اتحاد ملت هست که در دو فرایند گذشته نتوانسته بر حزب اعتماد ملی و کارگزاران پیروز شود، حالا باید دید که آیا این بار انصاری پیروز لابی‌های شورای پنجم خواهد شد و یا خیر.

کامل تقوی‌نژاد

سیدکامل تقوی‌نژاد متولد ۱۳۴۳ هست و دارای کارشناسی ارشد مدیریت سیستم‌ها از دانشگاه تهران. تقوی‌نژاد در حال حاضر معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور هست.

وی در کارنامه خود سوابقی از جمله معاونت وزیر امور اقتصادی و دارایی، معاونت وزیر تعاون در دولت اصلاحات، عضویت در هیات مدیره بانک سپه، مدیرعاملی بانک سپه، ریهست سازمان برنامه و بودجه هستان گیلان، مدیرکلی در سازمان‌ها و وزارتخانه‌هایی ازجمله جهاد سازندگی، کشور و سازمان ثبت احوال را دارد.

نیم‌نگاهی به آراء این پنج نفر و نیز تخصص‌شان می‌تواند جناح‌بندی آرا شورای شهر را نشان دهد. انصاری به عنوان نامزد حزب اتحاد ملت ایران تنها ده رای دارد، اما کشت‌پور که یک تکنوکرات میانی هست رای بالاتری حتی از آخوندی دارد که سابقه وزارت دارد. ویکی پرسش شهردار هجدهم کلانشهر تهران در ۲۴ آبان، یا می‌تواند بازی ضعیف شورای شهر اصلاح‌طلب را متوقف کند و یا تداومی بر لابی‌های باشد که به ویکی پرسش‌های عقیم منجر می‌شود. منتخب چنین فرایندی نشان خواهد داد که آیا تا ۱۴۰۰ شهردار تهران هست و یا دولت مستعجلی. 

 

درباره : ویکی
آخرین مطالب ما
  • امریکا: روسیه، دمشق را پای میز مذاکره بیاورد/خروج ایران از سوریه بخشی از پروسه به پایان رساندن جنگ هست
  • شروط داریوش یزدانی، شفر را پشیمان کرد
  • تسلط نیروهای عراق بر ۲۵ پاسگاه در مرز سوریه تکذیب شد
  • مولداوی هم از کشتی ایران جلو زد!
  • رهبر معظم انقلاب: پرچم‌داری یک بانوی چادری برای کاروان ایران یک قدرت‌نمایی فرهنگی بود / این یعنی شما یک‌تنه در مقابل تهاجم و ولنگاری روزافزون دنیا ایستادید / این کار خیلی دل و جرئت می‌خواهد؛ خیلی‌ها کم می‌آورند
  • (ویدیو) با این چند نکته ساده واقعا می‌توان شادتر زندگی کرد؟
  • آخرین گفت‌وگوی وحید مظلومین، سلطان سکه: گرانترین سیگار ایران را می‌کشم / نمی‌توانید من را گوشه رینگ ببرید / به هیچ عنوان هفتصد میلیارد حجم پول بالایی نیست
  • گفتگوی تند و تیز ترامپ با «ترزا می» درباره ایران
  • طرح دولت مالزی: مجازات اعدام حذف و ۳۲ سال زندان جایگزین آن می‌شود
  • سخنگوی وزارت خارجه: بولتون از بیماری «ایران آزاری» مزمنی رنج می‌برد